• EN
پنج‌شنبه, 8 خرداد 1399
رو عنوان : مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی استان قم خبر داد:
عنوان : برگزاری آئین روز مزرعه ملی ترویج و توسعه كشاورزی ارگانیك
کد خبر : ۲۱۰۰۰
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ 
ساعت : ۸:۲۵:۵۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

با برنامه ریزی دبیرخانه برنامه محوری ارتقای سلامت و توسعه کشاورزی پایدار دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی و تعامل سازنده سازمان جهاد کشاورزی استان قم، مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی و موسسه آموزش و ترویج کشاورزی؛ در تاریخ دهم مهر ماه سال جاری آئین روز مزرعه ملی ترویج و توسعه کشاورزی ارگانیک ایران با محوریت محصولات باغی در استان قم با حضور ۳۴۰ نفر از کشاورزان، مروجان، محققان و مدیران ستادی شامل معاونت باغبانی،  سازمان تات، مدیر کل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی، نماینده معاونت علمی , دبیر خانه طرح ارتقای سلامت، مدیران کل محیط زیست؛ روسای ادارات، کارشناسان  ترویجی، محققان و کشاورزان پیشرو یازده استان کشور از جمله تهران، مرکزی، اصفهان، گیلان و زنجان؛ و همچنین حضور مدیران و نمایندگان بانک کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی، صندوق بیمه کشاورزی  و واحد های اجرایی استان قم در پنج محور اصلی زنجیره تولید و عرضه محصول ارگانیک تخت پوشش استاندارد ارگانیک اروپا و آمریکا در کانون یادگیری مدیریت باغبانی و مزرعه کشت و صنعت زیتون فدک سراج استان قم برگزار گردید.

 در ابتدای مراسم دکتر پورمیدانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ضمن عرض خیر مقدم در خصوص امنیت غذایی و سلامت غذای مصرفی نکاتی را متذکر شدند. سپس آقای سید احمد بلندنظر مجری نمونه ملی کانون یادگیری مدیریت باغ و مسئول کشت و صنعت زیتون فدک سراج از حضور مسئولان و کشاورزان تشکر و قدردانی نموده و اهمیت فعالیتهای صورت گرفته در مجموعه مزرعه زیتون فدک در زمینه اخذ گواهی های بین المللی ارگانیک و محصول سالم را بطور مختصر تشریح نمودند.

در ادامه مهندس شریفی مقدم مجری ملی کشاورزی پایدار و طرح ارتقای سلامت وزارت جهاد کشاورزی اهداف برگزاری مراسم روز مزرعه با موضوعات توسعه کشاورزی ارگانیک را تبیین نمودند. پس از آن آقای دکتر کرمی دهکردی مدیرکل دفتر ترویج دانش و فنآوری کشاوری و  نماینده ویژه موسسه آموزش و ترویج کشاورزی نیز به لزوم ترویج کشت ارگانیک اشاره نمودند و بیان داشتند که جامعه جهانی برای مواجهه با بیماری ها و معضلات فراروی سلامت جوامع انسانی چاره ای جز تغییر رویکرد تولید کشاورزی در راستای تولید محصول سالم ندارد. دکتر ملبوبی سخنران علمی این مراسم و از مدیران شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید کودهای زیستی نیز مختصری در خصوص رعایت اصول علمی تولید محصولات و فرآورده های زیستی و سالم ارائه سخنرانی نمودند.

در حاشیه مراسم نمایشگاهی متشکل از شرکتهای بازرسی صادر کننده گواهی های استاندارد محصولات سالم و ارگانیک و ناظر بر تولید محصول سالم، شرکتهای دانش بنیان تولید کننده نهاده های زیستی به ارائه آخرین دستاوردها و توانمندی های خود در زمینه تولید محصول سالم پرداختند که با استقبال مدعوین مراسم قرار گرفت.

در بخش بازدید میدانی، حضار به جایگاههای مراحل مختلف زنجیره تولید محصول ارگانیک بر پایه استاندارد بین المللی اتحادیه اروپا و آمریکا که در عرصه یکصد هکتاری باغات زیتون مستقر بودند مراجعت نمودند. از مهمترین سایتهای زنجیره تولید که در محل و توسط آقای بلند نظر توضیح داده شد می توان به بخش تولید نهال، تولید کمپوست بر پایه استانداردهای مربوطه، بخش نحوه اجرای کانال کود در هنگام احداث باغ، برداشت محصول و در نهایت فرآوری و بسته بندی محصول جهت عرضه به بازار اشاره نمود.

در ادامه این مراسم و پس از اقامه نماز و صرف ناهار، جلسه فنی با حضور کارشناسان ترویج و باغداران شرکت کننده از سایر استانهای کشور برگزار گردید که در این جلسه پس از تبادل برخی نکات فنی و تجربیات ارزنده در زمینه کشت زیتون، آقای دکتر کرمی ضمن قدردانی از زحمات آقای بلندنظر از تشکیل اتاق فکر تبادل اطلاعات و تجربیات زیتون کاران سراسر کشور خبر دادند و از ایشان جهت شرکت در این حرکت ارزنده دعوت به عمل آوردند.

در خاتمه آقای دکتر کرمی دهکردی مدیرکل دفتر ترویج دانش و فنآوری کشاورزی دفتر نفیس یادبود بازدیدکنندگان مزرعه فدک را که شامل یادداشتها و امضاهای دانشمندان، محققان و مسئولین سراسر کشورهای جهان می باشد را امضاء نمودند.

اضافه می نماید که مزرعه فدک یکی از بی نظیرترین باغات زیتون کشور بوده که بیش از بیست سال است به همت جناب آقای سیداحمد بلندنظر تاسیس و اداره می شود. این شرکت در حال حاضر تنها تولید کننده زیتون ارگانیک با گواهی های استاندارد بین المللی در ایران است. همچنین این مزرعه دارای کلکسیون ارزشمندی از تمامی ارقام مختلف زیتون سراسر جهان است که به همت آقای بلندنظر در طول بیست سال جمع آوری شده است.این شرکت علاوه بر تولید محصول زیتون و سایر فرآورده های جنبی آن ، با ظرفیت تولید سالانه بالغ بر سیصدهزار اصله نهال گواهی شده یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نهال زیتون در کشور است.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0